DZIAŁKA BUDOWLANA

Zakup działki budowlanej – co w pierwszej kolejności należy sprawdzić

Kupno działki budowlanej, na której kiedyś stanie Twój wymarzony dom to poważna inwestycja, wymagająca odpowiedniego przygotowania. Warto wykonać następujące kroki: ustalić status prawny działki (czy jest wolna od kredytu czy długów), sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (który reguluje np. rozmiar i wysokość budynku odległość budynku od drogi, kolor i rodzaj dachówki, kąt nachylenia dachu.), ukształtowanie terenu, zadbać po połączenie posesji z droga dojazdowa, badanie gruntu.

Ukształtowanie terenu

Może się okazać, że pozornie gładka powierzchnia prezentowanej na zdjęciach jest w rzeczywistości pełna wzniesień i dziur. Trzeba uważać na działki na stoku. Warto wynająć profesjonalistę, który zmierzy kąt nachylenia powierzchni.
Następnym ważnym kryterium jest usytuowanie działki względem stron świata: niekorzystne usytuowanie może mocno ograniczyć dostępność słońca, a w skrajnych przypadkach ogród może być zacieniony.

Dojazd i media

Należy sprawdzić czy działka jest połączona z drogą dojazdową; upewnić się czy działka ma media, a jak nie czy jest możliwe podłączenie mediów i ile będzie to kosztować.

Badanie gruntu

Działka może mieć skały, skażenia — zanieczyszczenia, wysoki poziom wód gruntowych, grunty nienośne itp. – wszystko to może wymagać poniesienia nierzadko wysokich kosztów. Dlatego przed zakupem ważne jest sprawdzenie jakości gruntu przez geologa.